X

مردان و زنان چه تفاوت جسمانی باهم دارند؟

مردان و زنان چه تفاوت جسمانی باهم دارند؟
تفاوت‌های فیزیولوژیکی بین مردان و زنان باید مورد توجه قرار گیرد. در ابتدا لازم است به این نکته اشاره کنیم که عضلات مردان نسبت به عضلات زنان قویتر هستند. هیچگونه تفاوت واقعی بین بافت عضلانی مردان و زنان وجود ندارد. به طور کلی، مردان توده‌ی عضلانی بیشتری داشته و نسبت به زنان مقادیر بیشتری تستوسترون در بدن آن‌ها تولید می‌شود، تستوسترون ، هورمونی است که به بدن انسان کمک میکند عضله بسازد ، در حالیکه استروژن باعث رشد سلول های چربی و تمام نشانه های دیگر جنسیتی زنان می شود و به همین دلیل است که زنان به علت سطوح بالاتر استروژن و سطوح پایین تر تستوسترون ، سخت تر عضله سازی می کنند. پس در اینجا به خانم هایی که از کار کردن با هالتر و دمبل هراس داشته وآن را باعث حجیم شدن خود میدانند باید گفت که اگر بخواهید هم نمیتوانید همانند آقایان حجیم شوید . چون وجود تستوسترون در بدن آقایان آن‌ها را به ایجاد توده عضلات بیشتر از طریق تمرینات مؤثرتر، قادر می‌کند. به علاوه، از طریق یک سرعت سیگنال دهی بالاتر، مردان قادرند تا با سرعت بیشتری عضلات خود را منقبض کنند.

مردان بطور متوسط ۱۰ سانتی متر بلند قامت تر از زنان می باشند. توده عضلانی مردان ۵۰ درصد بیشتر از توده عضلانی زنان است؛، بدین مفهوم که زنی که هم سایز مرد همتای خود است تنها ۷۰ درصد وی قدرت عضلانی دارد. قلب زنان ۲۵ درصد کوچک تر از قلب مردان است. بنابراین قلب مردان توان پمپاژ خون بیشتری را داراست. به همین خاطر در هر فعالیت بدنی زنان زود تر از مردان خسته می شوند.
بدن زنان ۱۰ درصد چربی بیشتری دارد. تجمع و نحوه توزیع چربی در زنان در سینه، باسن، کمر و ران متمرکز است (گلابی شکل) اما در مردان در نیمه میانی بدن و در پشت، قفسه سینه و شکم (سیبی شکل).شاخص توده بدن ، نسبت چربی به کل وزن بدن را تعیین می کند . زنان معمولا شاخص توده بدن بالاتری( به معنی چربی بدن ) دارند اما یک BMI سالم برای خانم ها حدود 5 درصد بالاتر از مردان است . دلیلش این است که چربی بدن یک زن برای تولید مثل و همچنین محافظت از اندام زنانه مهم میباشد .
انعطاف پذیری بدن زنان بیشتر از مردان می باشد. زیرا استخوان های آنها کوتاه تر است و زوایای ظریف تری دارند . بدن زنان معمولا گرد تر است و استخوان های اطراف لگن انها انعطاف پذیر تر از استخوان های لگن مردان می باشد .
گنجایش شش های مردان ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از شش های زنان است. بنابراین توان انجام فعالیت های هوازی در مردان بالاتر است.
Print
ارسال شده: دی 28, 1398,
نظرات: 0,
کلمات کلیدی:
5رأی موافق 1رأی مخالف
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

دی ان ان