X

سیستم تمرین FST-7 در بدنسازی چیست / سیستم هنی رمبد

سیستم تمرین FST-7 در بدنسازی چیست / سیستم هنی رمبد

پایه اصلی تمرین براساس کش آمدن فیشیا و رشد عضلات براساس شوک و کشش می باشد.

پایه اصلی تمرین براساس کش آمدن فاشیا(تور سفت و سخت محکمی که از جنس فیبروپلاست و کلاژن است که عضلات را محاصره کرده و مانع رشد عضلات میشود) و رشد عضلات براساس شوک و کشش میباشد و عدد ۷ در انتهای FST به معنای ۷ ست تمرین یک گروه عضلانی در انتهای برنامه است، شما نمیتوانید این برنامه تمرین را همیشه برای یک گروه عضلانی انجام دهید و حداکثر مدت تمرین هر گروه عضلانی ۳ هفته می‌باشد و پس از آن باید به گروه عضلانی بعدی رفته و آن را با این سیستم، تمرین دهید. این سیستم تمرین باعث رساندن افرادی مثل: جی کاتلر، فیل هیث و جرمی بوندیا به قله موفقیت شده است.

FST-۷ به چه معناست؟
Fascia Stretch Training یعنی تمرین کش آمدن فاشیا ، فاشیا توری نازک بر روی عضلات است و باعث نگهداری عضلات میگردد و جنس آن از فیبروپلاست و کلاژن میباشد. فاشیا در حالت عادی مانع از رشد بیش از حد عضلات میگردد و در این سیستم تمرین با شوک دادن به عضلات و رساندن میزان زیادی از خون و انجام کشش(فیگور) پس از هر ست باعث پاره شدن فاشیا میگردد و پس از تمرین شما تا روز آینده که مجددا تمرین کنید در فاز عضله سازی هستید.

پیش نیاز های سیستم تمرین FST-۷ چیست؟
این سیستم تمرین بدلیل اینکه در سطح پیشرفته است نیازمند: تغذیه، خواب و مکمل مناسب میباشد.

تغذیه: کلیدی ترین نقش در این سیستم تمرین را اجرا میکند، شما هر ۲:۳۰ الی ۳ ساعت باید یک وعده غذایی میل کنید تا همیشه به عضلاتتان سوخت کافی رسیده تا بیشترین رشد را داشته باشید رژیم غذایی بسیار قوی و غنی از پروتئین و انواع کربوهیدرات پایه این سیستم تمرین است.

خواب کافی: اگر شما شخصی هستید که زندگیتان را وقف بدنسازی کرده اید و تنها شغلتان بدنسازی است باید بهتون تبریک بگوییم این برنامه مناسب شماست تا در کمترین زمان ممکن به بیشترین رشد عضلانی برسید اگر خواب و استراحت کافی دارید شما میتوانید این برنامه تمرین را ۳ بار در هفته انجام دهید اما اگر غیر از این است بهتره که فقط یکبار در هفته انجام دهید.

مکمل: قبل از تمرین برای بیشترین فشار میتوانید از پمپ استفاده کنید و در حین تمرین از BCAA و گلوتامین استفاده کنید و پس از تمرین وی ایزوله و کربوهیدرات زود جذب مکمل های مفیدی برای شما هستند.


همیشه به یاد داشته باشید در این برنامه تمرین نوشیدن آب بیشتر از مکمل اهمیت دارد.

سیستم تمرین FST-۷ بدرد چه افرادی میخورد؟
این سیستم تمرین برای تمامی افراد مناسب است اما توصیه می گردد قبل از شروع تمرین حتما آموزش های تمرین را مشاهده و صحبت های هنی رامبد را گوش فرا دهید تا از هرگونه مصدومیت جلوگیری کنید.

حرکات رایج در FST 7
هنی رامبد می گوید ترجیح می دهد در این روش برای حرکت آخر ازحرکات تک مفصلی یا دستگاه استفاده کند. علت این است که انجام حرکات چند مفصلی علاوه بر اینکه حفظ تعادل دراین حرکات دشوار است همچنین عضلات دیگر وجانبی هم خسته می شوند. البته اگه یک بدنساز پیشرفته و با حجم و قدرت عضلانی مورد قبول هستید می توانید برای حرکت آخر از حرکات چند مفصلی هم استفاده کنید.

به این برنامه جلوبازو نگاه کنید:

جلو بازو دمبل متناوب: ۸-۱۰-۱۲
جلو بازو دستگاه: ۱۰ *۳
جلوبازو هالتر ایستاده: ۱۰ * ۷

همان طور که می بینید حرکت آخر مربوط به این عضله ۷ ست است که هر ست ۱۰ تکرار است. باید در تمام این ۷ ست از یک وزنه استفاده کرد البته می توان در ست های بالا اگر نتوانسیتم به ۱۰تکرار برسیم وزنه رو کاهش داد اما باید یادمان باشد که به هیچ وجه نبایداز وزنه های خیلی سبک استفاده کرد.
رامبد می گوید که حرکت ۷ ستی می تواند حداکثر مقدار خون را راهی عضلات کند و همچنین باعث کشش FASCIA شود که موجب می شود تا فضای لازم برای رشد عضلات به وجود آید. بیشتر از اون شما رو تمرین زده می کند و کمتر از اون ممکن است جواب ندهد.

منظور از FASICA STRECTH کشش روکش نازک بافت های ارتباطی عضلات است که هم با حرکت ۷ ستی به وجود می آید و هم با کشش عضلات بین ست ها. مثلا بعد از حرکات جلو بازو بازوها رو صاف جلوی بدن آویزان کنید و دست ها رو رو به پشت نگه دارید و ۳۰ ثانیه به این کار ادامه دهید.
یا بعد از حرکت بارفیکس ۲۰ ثانیه خودتون رو از میله آویزون کنید.


در این روش شما باید اول حرکات سنگین و چند مفصلی رو اجرا کنید و بعد سراغ حرکت ۷ ستی و تک مفصلی بروید.

بین هر ست ۳۰ تا ۶۰ ثانیه استراحت کنید نه بیشتر و نه کمتر در بین ست ها حرکات کششی انجام دهید.


سبک تمرین نکنید!

تصورتون این نباشد که چون قراره ۷ ست ۱۰ تکراری بزنید باید سبک بزنید. البته نباید سنگین هم تمرین کنید اما وزنه ها حداقل ۶۵ تا ۷۰ درصد حداکثر قدرت شما باشند. مثلا اگه شما قبلا حرکت جلوبازو هالتر رو سه ست ۱۰ هایی انجام می دادین و میتونستید با وزنه ی ۲۰ کیلویی این حرکت رو انجام دهید در FST 7 از وزنه ی ۱۵ کیلویی استفاده کنید.

تقلب نکنید!

دامنه های ناقص در این روش توصیه نمیشه مگر برای یک یا دو تکرار آخر.

تمرین زده نشوید!

مواردی مثل سوء تغذیه، کسری خواب و کم آب خوردن قلب تمرین و در حین تمرین باعث تمرین زدگی می شود. توجه کنید چون این یک روش سنگین برای عضلات است اگر تغذیه خوب نداشته باشید حتما نتیجه معکوس میگیرید. تغذیه بعد از تمرین بسیار حیاتی است اگر نمیتونید یک وعده ی غذای خوب بعد از تمرین بخورید حداقل بایک نوشیدنی پروتئینی این موضوع رو جبران کنید.

ریکاوری !

مصرف ویتامین C و bcaa رو بعد از تمرین به شما توصیه می کنم. ویتامین C خیلی زودجذب میشه و به ریکاوری بدن کمک می کند. متاسفانه خیلی از بدنسازان فقط به ویتامین های گروه B اهمیت میدن و از بعضی ویتامین ها غافل میشن. اگه از قرص های ویتامین استفاده نمی کنید مصرف آب پرتغال تازه یا مصرف لیمو ترش بعد از تمرین و با شکم خالی از می تواند مفید باشد.

Print
ارسال شده: شهریور 17, 1398,
نظرات: 0,
نویسنده: کاویل
کلمات کلیدی:
3رأی موافق 1رأی مخالف
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

دی ان ان